STS High School 14–18 years of age

Rayn był na wymianie w Szwecji

Wed Aug 28 2024

Cześć, mam na imię Rayn. Jestem z Niemiec i miałem okazję pojechać na półroczną wymianę uczniowską do szwedzkiego Linköping.

Dlaczego zdecydowałem się pojechać na wymianę do Szwecji

Zawsze chciałem doświadczyć życia, kultury i systemu szkolnego w innym kraju. Chciałem tam mieszkać, a nie tylko pojechać na wakacje. Kiedy usłyszałam o możliwości wyjazdu na rok lub semestr na wymianę, od razu pomyślałam o Szwecji. Nigdy wcześniej tam nie byłem, a zawsze lubiłem oglądać szwedzkie krajobrazy i miasta w telewizji.

W nowej szkole

Szkoła, do której uczęszczałem w Szwecji, była naprawdę super. Było to małe liceum dla uczniów ostatnich 3 klas. Ludzie byli naprawdę mili, a nauczyciele wspaniali! To było wyjątkowe doświadczenie, z którego wiele się nauczyłem. Oczywiście musiałem się oswoić ze wszystkimi nowymi rzeczami, planem i przede wszystkim z tym, jak znaleźć właściwą salę! Ale gdy już się przyzwyczaiłem, czułem się, jakbym chodził do szkoły w swoim kraju. W sumie to nawet lepiej.

Mieszkanie z rodziną goszczącą

Przede wszystkim, niezwykle ciekawie było doświadczyć, jak wygląda codzienne życie w innej rodzinie. Mieszkanie z rodziną goszczącą to coś zupełnie innego niż wyjazd za granicę na własną rękę. Rodzina goszcząca może Ci bardzo pomóc w przystosowaniu się do nowego miasta i kraju, a jeśli pojawią się jakieś problemy, zawsze możesz z nimi porozmawiać. Świetnie dogadywałem się z moją rodziną goszczącą i robiliśmy razem wiele fajnych rzeczy! Po powrocie do ojczyzny czuję, że mam drugą rodzinę, z którą zawsze będę związany emocjonalnie.

Nawiązywanie przyjaźni

Pierwsza okazja do nawiązania nowych znajomości pojawia się w szkole. Pierwszego dnia, po przedstawieniu się klasie, mój nauczyciel wybrał dwójkę moich kolegów z klasy, którzy mieli się mną zaopiekować i pomóc mi, gdybym miał jakieś pytania. Wkrótce znalazłem w klasie grupę przyjaciół, z którymi spędzałem większość czasu. Polecam rozmawiać z jak największą liczbą osób, nawet z tymi najbardziej introwertycznymi, bo dzięki temu można nawiązać wspaniałe przyjaźnie!

Masz możliwość poznania wielu innych uczniów wymiany, na przykład na obozie STS Welcome Camp i w trakcie różnych wydarzeń organizowanych przez STS! Czasami do Twojej szkoły przyjeżdżają również uczestnicy wymian z innych organizacji. To właśnie dzięki temu nawiązałem naprawdę świetną przyjaźń!

W wolnym czasie masz wiele możliwości nawiązywania przyjaźni. Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sport, grasz na instrumencie, czy po prostu lubisz spędzać czas z innymi młodymi ludźmi. Dołączając do drużyny sportowej, orkiestry, klubu młodzieżowego, harcerzy i innych zespołów, na pewno poznasz nowych ludzi.

Oczekiwania

Sugeruję, żeby nie mieć zbyt wielu oczekiwań co do wymiany, na przykład jak będzie wyglądać Twoja rodzina goszcząca lub do jakiej szkoły będziesz chodzić. Twoja wymiana będzie wspaniałym doświadczeniem, bez względu na to, czy będziesz mieć rodzeństwo goszczące, czy nie, i czy Twoja szkoła będzie mała, czy duża. Nie miałem żadnych oczekiwań i jestem naprawdę zadowolony z całego doświadczenia!

Jeśli w trakcie wymiany pojawią się jakieś problemy, zawsze możesz porozmawiać z rodzicami goszczącymi, lokalnym koordynatorem lub mentorem/wychowawcą w szkole.

Najcenniejsze doświadczenia z mojego pobytu za granicą

Po pierwsze, w ciągu zaledwie kilku miesięcy zyskałam dużo więcej pewności siebie! Nauczyłem się radzić sobie o wiele lepiej sam i w nowym otoczeniu. Oczywiście, nauczyłem się i praktykowałem rozmawianie w nowym języku, co było znacznie przyjemniejsze niż nauka języka w szkole w moim kraju. Co więcej, zrozumiałem, że zawsze można prosić o pomoc i ustalać własne granice, na przykład nie martwić się za bardzo szkołą czy aktywnościami.

Wpływ pobytu za granicą na moją przyszłość

Wymiana uczniowska miała na moje życie większy wpływ niż cokolwiek innego. Po powrocie do kraju zdałem sobie sprawę, że całkowicie pozbyłem się strachu przed nowymi miejscami i sytuacjami. Teraz mam też mowy cel w życiu: poprawić swój szwedzki i pewnego dnia zamieszkać w Szwecji, ponieważ naprawdę zakochałem się w tym kraju.

Rzeczy, które zrobiłbym inaczej

Gdybym mógł cofnąć czas, wybrałbym wymianę trwającą cały rok, a nie tylko pół roku, ponieważ był to najlepszy okres w moim życiu. To jednak tylko moja osobista perspektywa, wiele innych osób prawdopodobnie nie miałoby nic przeciwko wyjazdowi za granicę na zaledwie 6 miesięcy!

Moje doświadczenia z STS

Myślę, że STS jest świetną organizacją, a wyjazd na wymianę z STS to niesamowite przeżycie. STS jest zawsze do dyspozycji uczniów i ich rodzin: Przed złożeniem podania ma miejsce wiele wideokonferencji, podczas których STS przedstawia informacje na temat pobytu, krajów i procedurze składania wniosków. Podczas procesu aplikacyjnego, Twój koordynator programu jest zawsze dostępny, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Każdy uczeń na wymianie ma lokalnego koordynatora, który raz w miesiącu sprawdza, co u Ciebie słychać.

Począwszy od obozu powitalnego na starcie pobytu, będziesz mieć wiele okazji, by poznać innych uczniów z wymiany. Później STS organizuje weekendy z różnymi zajęciami dla uczniów z wymiany z różnych krajów. Nie są one wliczone w cenę pobytu, ale zdecydowanie warto wziąć w nich udział!

Dlaczego warto uczyć się za granicą

Nauka za granicą jest doświadczeniem, które każdy powinien przeżyć przynajmniej raz. Już samo mieszkanie w innym kraju przez pewien czas da Ci mnóstwo nowych spostrzeżeń na temat tego, jak może wyglądać życie w innych warunkach, jak może wyglądać życie w różnych okolicznościach, takich jak inna kultura, inny klimat, nowe otoczenie czy inna szkoła.

Stajesz się o wiele mądrzejszy! Masz szansę nie tylko nauczyć się nowego języka i ćwiczyć go w codziennych sytuacjach, ale także dowiedzieć się wiele o sobie i stać się o wiele bardziej niezależnym człowiekiem.

Porady dla każdego uczestnika wymiany

  • Nie porównuj się z innymi uczestnikami programu, każde doświadczenie związane z wymianą jest wyjątkowe i ma swoje zalety i wady!
  • Nie bój się prosić o pomoc. To normalne, że życie z nową rodziną, chodzenie do nowej szkoły i rozmawianie z ludźmi w języku, którego wciąż się uczysz, to nie bułka z masłem!
  • Jesteś wystarczająco dobry lub dobra! Nie ma potrzeby czuć się źle z samym sobą.
  • Nie czekaj zbyt długo, zanim zaczniesz robić to, co chcesz, np. rozmawiać z nowymi ludźmi lub próbować nowych rzeczy. Naprawdę warto przezwyciężyć swoje lęki!

Dowiedz się więcej